Buraczkowy afrodyzjak zawsze na zdrowie.

 

 

 

 

Inspiracją do napisania dzisiejszej  rozprawki stał się  niepowtarzalny burak polski czerwony, możliwy do podania na szereg sposobów. Jak donosi słownik wikipedia w Polsce burak to roślina pospolita co zaskakuje , gdyż ma ona niepospolite właściwości zdrowotne - ale o tym w dalszej części .

Zacznijmy od początku czyli od pierwszego razu z burakiem. Było ta lat temu wiele a działo się  w domowej kuchennej scenerii. Pamiętam zapach, wygląd i smak, który sprawił że burak przyjęty został jako przyjazny moim kubkom smakowym na całe życie . Cała potrawa stanowiła jakże niezwykłe połączenie domowego obiadu : ziemniaczki z wody , kotlet mielony i buraczki tarte podawane na ciepło. Wzdycham na samą myśl bo oprócz oczywistych kulinarnych wspomnień budzą się i te beztroskie  związane z dzieciństwem.

Burak jako pospolita roślina ma niepospolite właściwości odżywcze i zdrowotne. Warzywo

o soczystej barwie zwanej buraczkową (hi hi)  to skarb witamin i mikroelementów. Burak to warzywo, które idealnie sprawdza się w dietach odchudzających gdyż zawiera błonnik , który powoduje uczucie sytości. Burak to afrodyzjak - mnie również zaskoczyła ta informacja - zawiera bor który wpływa na produkcję hormonów odpowiedzialnych za popęd seksualny.

Burak jest idealny do detoksykacji organizmu. Burak ma silne działanie zasadotwórcze, stąd tez w naszej polskiej kuchni ćwikła to idealny dodatek do mięs i nie tylko.

Ach ten burak .

Jedną z ważnych cech buraka jest jego dostępność i cena . Kosztuje średnio 2-3zł /1 kg czyli nawet nie tyle co bochenek dobrego chleba. Możliwości na przygotowanie buraka są niezliczone: sałatki, zupy, deepy , soki .

Cudze chwalicie swego nie znacie . Zatem czas na buraka , który swoją ceną, dobroczynnym działaniem i ożywiającym kolorem sprawi że poczujemy się zdrowsi i szczęśliwszy - za jedyne 2-3zł .

U Przyjaciół buraka możesz zjeść na wiele sposobów: barszcz czerwony, buraczki glazurowane, carpaccio z buraka czy buraczki marynowane. A w domu możesz zrobić np. pastę z buraka z dodatkiem pestek ze słonecznika i dyni - mniam.

 

Please reload

Wyróżnione posty

Tradycyjny nie znaczy nudny.

December 29, 2016

1/1
Please reload

Ostatnie posty
Please reload

Archiwum
Please reload

Wyszukaj wg tagów

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

© 2013 by Uprzyjaciol.com.pl

  • w-facebook
  • Twitter Clean
  • w-googleplus